προβολές
συναντήσεις
και ειδικές εκδηλώσεις

για το σινεμά
τη τέχνη και την οικολογία

τον Ιούνιο

στο
διεθνές φεστιβάλ Ρόδου

 

 

 

 
 ταινίες 2009    | πρόγραμμα προβολών '09
 
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
Actors, 36' - Στέφανος Τσιβόπουλος
Land, 9' - Στέφανος Τσιβόπουλος
On your own, 36' - Ανδρέας Θωμόπουλος
Reverse, 30' - Στέφανος Τσιβόπουλος
The interview, 33' - Στέφανος Τσιβόπουλος
The remake, 13' - Στέφανος Τσιβόπουλος
Μικρό Έγκλημα, 90' - Χρίστος Γεωργίου
Φωτιές στη Ρόδο , 8' - Ecofilms
 
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
Αν ένα χελιδόνι δε φέρνει την άνοιξη,ποιο χελιδόνι;, 96' - Manuela Morgaine
Αρμέγοντας το ρινόκερο, 83' - David E. Simpson
Βασιλιάς καλαμπόκι, 90' - Aaron Wolf
Εποχή του νερού, 89' - Miguel Angel Baixauli
Έτος φωτός, 101' - Mikael Kristersson
Η (μισή) ζωή μου, 93' - Marko Doringer
Η Αλίκη στη χώρα, 86' - Esteban Larrain
Η απειλή, 86' - Luca Bellino & Silvia Luzi
Η Ινδία των μαλλιών, 74' - Raffaele Brunetti & Marco Leopardi
Η μάχη της τροφής, 85' - Chris Taylor
Μαξ Μπιλ-Το όραμα του δασκάλου, 94' - Erich Schmid
Μιντέλο-πίσω από τον ορίζοντα, 73' - Αλέξης Τσάφας
Πατσαμάμα η μητέρα γη, 104' - Toshifumi Matsushita
Πριγκίπισσα της Αφρικής, 76' - Juan Laguna
Συνταγές για καταστροφή, 86' - John Webster
Το Σύστημα, 102' - Paul Smaczny & Maria Stodtmeier
 
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΕΣΑΙΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
’μμος πετρελαίου: Ο Καναδάς προς πώληση, 52' - Tom Radford
Για την εξέλιξη, 59' - Anirban Datta
Εθισμένοι στο πλαστικό, 53' - Ian Connacher
Ελπίδα ενάντια στην απελπισία, 43' - Γιώργος Αβραάμ & Κωνσταντίνος Πατσαλίδης
Εμπορευόμενοι το μέλλον, 59' - b.h. Yael
Η ιστορία του Νικολάι και του νόμου της επιστροφής, 54' - David Ofek
Η λέσχη των αστέγων, 55' - Claudia Brenlla
Η Λέυλα και ο Μέκνουν στα ξένα, 61' - Zeynep Ozkaya
Η ξεχασμένη περιοχή, 52' - Oliver Dickinson
Η παραλία του Χαμαιλέοντα, 52' - Adam Schmedes
Η προθεσμία, 50' - Phil Stebbing
Η χρυσή παραλία, 58' - Hasse Wester
Κάθε εποχή έχει το τέλος της, 54' - Baptiste Charles & Sarah Jaovi
Κουδούνια, κλωστές και θαύματα, 65' - Μαριάννα Οικονόμου
Λάλα Ρομάνο-ο χειμώνας μέσα μου, 57' - William Farnesi
Μια μέρα μόνο, 58' - Enrico Bisi
Ο λάκκος με την άμμο, 54' - Sebastian Sepulveda
Ο σκαραβαίος, 55' - Yishai Orian
Ο τρόπος των Φούλα, 53' - Sylvain Vesco
Παγκόσμιο φαγητό: παγωτό, 52' - Susan Gray
Σχολείο εν κινήσει, 53' - Michel Debats
Τα χρώματα του βάλτου, 53' - Marie Daniel
Το στενό, η πύλη του κόσμου, 54' - Alberto Gomez Latorre
 
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
+1 C, 2' - Denes Ruzsa
Kavalar-η λευκή ζώνη, 26' - Ralf Kuster
Power of light, 31' - Anton Utkin
Vae Soli (Αλίμονο σε αυτόν που είναι μόνος), 2' - Neva Ivanec & Filip Rozic
Yha Hamarra (Μονίμως σκοτάδι), 7' - Mike Aristomenopoulos
Βήματα, 14' - Παναγιώτης Κατσαχνιάς & Κωνσταντίνος Κατράκης
Γενηθήτω φως, 26' - Vladimir Perovic
Γραμμένο από τον Γκάντι, 1 - Joseph Spaid
Είμαι περισσότερο δέντρο απ' ότι άνθρωπος, 7' - Tomasz Domanski
Έλλειψη, 2' - Luc Walpoth & Jeremie Bacher
Η γέφυρα Τσουριμπάσι, 4 - Ulrike Schulz
Η έρημος της Παννονίας, 29' - Szabolcs Mosonyi
Η θάλασσα, 2' - Beatriz Gilberto
Καμιά πατρίδα για τους πιγκουίνους, 9' - Marcel Barelli
Κινητή καρτ-ποσταλ, 4' - Peter Vadocz
Κυάνωση, 32' - Rokhsareh Ghaemmaghami
Λέξεις στον αέρα, 5' -
Μεγάλη πόλη, 12' - Rafael Deugenio
Μέχρι να έρθει η ώρα, 26 - Zoltan Csubrilo
Ο αόρατος φωτογράφος πουλιών, 25' - Attila David Molnar & Zsolt Marcell Toth
Ο μικρός Μαραντόνα, 10' - Nino Sabella
Ο Πέτρος και ο λύκος, 32' - Suzie Templeton
Ο πλανευτής του Γράμμου, 28' - Βαγγέλης Ευθυμίου
Ο Τζέμο, η κατσίκα και η βρουκέλλωση, 19' - Nisvet Hrustic
Οδηγίες χρήσεως, 29' - Κώστας Γιαλλουρίδης
Οικείος/Κόσμος, 17' - Yuen
Οικολογία εδώ-θάνατος εκεί, 26' - Inge Altemeier
Όταν τα πεύκα είχαν πρόσωπο, 35' - Ειρήνη Στάθη
Παγκόσμιος περιβαλλοντικός οδηγός, 2' - Kerri Allegreta & Lisa La Bracio
Σκοτάδι στην άκρη της πόλης, 12' - Snjezan Lalovic
Σπιτική επανάσταση, 16' - Jules Dervaes
Σταγόνες μιας ανάμνησης, 2' - ’ννα Μωυσή
Στέρηση, 22 - Joanna Wesseling
Σώστε τον πλανήτη μας, 1' - Kingseys& The Knight Writer
Το μεγάλο ερώτημα, 4' - Nic Balthazar
Το ρόζ σύννεφο, 8' - Masoud Ghodsieh
Το σπίτι, 6' - ’γγελος Σπάρταλης
Τσεπογκι, 14' - Leon Estrin
 
ΠΑΝΟΡΑΜΑ
Boris Ryzhy, 60' - Aliona van der Horst
Regular night, 16' - Στέργιος Πάσχος
Tsaghkadzor-Εξέλιξη εναντίον δάσους, 5' - Arpen Chichakyan & Tatev Baghdasaryan
Ακολουθώντας τους δρόμους της ναξιακής σμυριδας, 38' - Κρητικού Σοφία & Μαλεγιαννάκη Ειρήνη
Αλίκη, 16' - Montini Muriel
Γράμος, "μαγικές εικόνες", 20' - Νίκος Θεοδοσίου
Ζει ο βασιλιάς Αλέξανδρος;, 29' - Γιώργος Παντελεάκης
Ζώντας ντροπιασμένοι, 25' - Huaqing Jin
Η εποχή του χαζού, 92' - Franny Armstrong
Η Πράγα την άνοιξη (εισαγωγή), 14' - Κωνσταντίνος-Αντώνιος Γούτος
Η τελευταία ελπίδα, 6' - A. S. Hakan GOK
Η ώρα του Θωθ, 31' - Enza Carpignano
Καποδίστριας-Σπινέλλι-Ευρώπη, 20' - Wayne Hall
Λιλιπούειος Μιμητισμός, 29' - Attila David Molnar & Zsolt Marcell Toth
Μαζί, 13' - Μαργαρίτα Κόκκιζα
Μαριαμ:Το κορίτσι από τον χαμένο παράδεισο, 43' - Azam Mousawi
Μνήμες πέρα απ΄ το χρόνο, 52' - Αριστείδης Εμμ. Μιαούλης
Ναιντε, 12' - Nadia Micault & Lorenzo Nanni
Νιλαντ 1, 13' - Marius Leneweit & Rocio Rodriguez
Ο Θεόδωρος Αγγελόπουλος γυρίζει τη "Σκόνη του χρόνου", 47' - Νίκος Λυγγούρης
Ο τρόπος της φύσης, 107' - Nina Hedenius
Πήγαινέ με σπίτι, 54' - Mais Darwaza
Ποιος νοιάζεται για το πραγματικό, 5' - Tu, Pei-Shih
Σαμοθράκη: ακολουθώντας τις διαδρομές του νερού, 41' - Christos Barous
Σινεμά παράδεισος, 4' - Kim Tai-yong
ΣΟΣ!Ζώα σε κίνδυνο, 6' - ’γγελος Κοβωτσος
Στραβά ξύλα, 27' - Jay Kroon
Το φιλί του σταφυλιού, 61' - Fred van Dijk
Φυσάει κόντρα, 26' - Αλέξανδρος Παπαηλιού
Χερσόνησος ακρωτηρίου, 40' - Έλλη Χατζηπαρασκευά
Ψαρεύοντας!, 60' - Liivo Niglas & Diane Perlov & Frode Storaas
 

 

σχεδιασμός n.n.

ecofilms.gr©2004